MAGYAR HADIHAJZS TRTNETE
A folyk, mint termszetes akadlyok mr a trtnelem kezdetn nagy jelentssggel brtak a hadviselsben. A magyar trtnelem tbb jeles esemnynl feljegyeztk a belvizeinken vgrehajtott katonai tevkenysgeket. Ennek egyik jeles pldja a Nndorfehrvri csata, ahol a kirlyi sajksok ttrtk a trk hajzrat s ezzel lehetv vlt az ostromlott vr felmentse.
Az jkori magyar hadihajzs trtnete 1848. jlius 25-n a Mszros Lzr Hadigzs vzre bocstsval vette kezdett. Ez teremtette meg az alapjait a Dunai folyamr tevkenysgnek s a szrazfldi erk vzrl trtn tmogatst.
Az 1867. vi kiegyezs biztostotta a Duna Flottilla ltrehozsnak lehetsgt, amely a Fiumei Tengerszeti Parancsnoksg klntmnyeknt jtt ltre, s melynek eredmnyeknt 1872-ben rendszerbe lltak a MAROS s LEITHA monitorok. A kt monitor ebben az idben a technikai sznvonal cscst kpviselte, s ezzel kezdett vette a Duna Flottilla nagyarny fejldse. A Duna Flottilla egysgei az I. vilghborban sikeresen mkdtek kzre a szrazfldi csapatok Duna, Tisza s a Drva-menti harcainak tmogatsban.
1918-ban nagy trs kvetkezik be a magyar hadihajzs trtnetben, a hborban gyztes hatalmak s szvetsgeseik sztosztjk a Duna Flottilla egysgeit egyms kztt s gy a Duna Flottilla mint egysg feloszlik.
A magyar kormny 1921-ben fellltotta a Magyar Kirlyi Folyamrsget, amely idponttl kezdve a szervezett folyamrendszeti, hadihajs tevkenysg magyar hadilobog alatt trtnik.
1931-tl Folyami Erk megnevezssel nll fegyvernemknt ltezett az alakulat, f erejt az rnaszd s folyamzr ezredek kpeztk, melyek ltszma elrte az 1600 ft.
A II. Vilghbor alatt a Folyamierk f tevkenysge a szlltmnybiztostsra s az aknamentestsre korltozdott. A szvetsgesek lgiereje, a Brit Kirlyi Lgiervel az lkn, 1944-ben kb. 1400 db mgneses s indukcis aknt teleptett a Dunba a folyami hajzs s az ruszllts megakadlyozsra.
Az aknarobbansok kvetkeztben 99 szegysg elsllyedt, 143 jelents krokat szenvedett. A Folyami Erk rszrl a Hegyalja aknakeres haj sllyedt el Komrom trsgben.
A hbor utols idszakban, az 1918-as esemnyekhez hasonlan, az sz egysgek nagy rsze Ausztriba s Nmetorszgba kerl, ahonnan nem is trtek vissza Magyarorszgra.
1945. mjus 14-n megalakult a Honvd Hadihajs Osztly, melynek f feladata a Duna s Balaton aknamentestse volt. A mentests hivatalosan 1948 vgre befejezdtt. Az ldozatos s hsies tevkenysg ellenre 1948-1951 kztti idszakban hrom haj is felrobbant (Bajkl, Dms, Tass), az jabb kutatsok sorn aknt nem talltak.
A feladatt kivlan vgrehajt Hadihajs Osztlyt 1950-ben ezredd, 1951-ben dandrr szerveztk t, 1991-ig az MN 46. nll Hadihajs Dandr nevet viselte, 1991-tl Honvd Folyami Flottilla nevet viselte 2001-es megsznsig. Az 1980-as vek elejn jelents fejleszts kerlt vgrehajtsra, rendszerbe lltsra kerlt hat darab jugoszlv gyrtmny aknamentest haj.
2001-ben a Honvd Folyami Flottilla megsznse utn j szervezet jtt ltre, Magyar Honvdsg 1. Honvd Tzszersz s Hadihajs Ezred nven. Az elmlt nhny vben a hadihajzs jelents talakulson ment keresztl. A Magyar Honvdsg szerkezeti struktrjnak vltozsai, a kor kihvsai s a megvltozott feladat- s kvetelmnyrendszer az ezred alkalmazsi lehetsgeit s ezen bell a hadihajzs tevkenysgi krt dnt mrtkben befolysolta. Az alaprendeltetsbl add feladatok kre kibvlt a tzszersz feladatok vzrl trtn biztostsval. A hatkonyabb feladat-vgrehajts, a reagl kpessg nvelse rdekben a hadihajs alosztly llomnytblja kett darab tzszersz jrrhajval nvekedett.
A NATO tagsg kvetkeztben az ezred nemzetkzi feladatokbl add szerepvllalsa, illetve a hadihajs szaktevkenysg nemzetkzi vizekre val kiterjesztse felgyorsult, hiszen ebben a trsgben a tbbi tagorszg kzl a Magyar Honvdsg rendelkezik csak ilyen tevkenysget folytat folyami erkkel, gy a klfldi rdeklds is igen jelentss vlt.
Forrs: http://www.hm.gov.hu/honvedseg/mh_1._honved_tuzszeresz_es_hadihajos_zaszloalj
Az orszg tere a Duna. Nem csak gy, mint vzellts, hanem mint t-er. Kzp s Kelet Eurpa legtbb nagyvrosn keresztl folyik, gy egy esetleges hborban dnt fontossg lehet egy rendkvl gyors folyami egysg. Bcs vagy Pozsony rakpartjn pillanatokon bell partra szllhatnnak a honvd specilis egysgek, melyek megszllva e vrosok kzpontjait, a vezetsget elfogva, sakkba tarthatnk az ellensges orszgot.
Persze ez csak fikci, s flrerts ne essk, senkivel nem kivnjuk a fegyveres konfliktust.
Maradjunk a valsgban. A Duna kapu a tengerre, Magyarorszg sok szrazfldi orszggal ellenttben nincs teljesen elzrva a vilgtengertl. Rgi lmom Jules Verne, azaz Verne Gyula, a Dunai Hajs cm regnynek alap koncepcijt megvalstani: egy egyszer vzi alkalmatossggal kijutni a Fekete tengerre. Ha egyszer gy hozza a sors, s megvalstom ezt az lmot, tinaplmba csak arra fogom buzdtani a kalandvgy ifjsgot, hogy a vilgltshoz nem kell ms, csak egy hajcskt a Duna vizre helyezni...
A Flotills egysg |